Chwasty Masanobu Fukuoka

Nie ma dobrego czy złego wśród gatunków żyjących na ziemi. Każdy ma swoje zadanie i rolę, wszystkie są konieczne i mają równą sobie wartość.

Ludziom wydaje się logiczne wybierać coś szczególnego spośród darów natury i używać tego z korzyścią, lecz takie działanie skażone jest dużym błędem. Obdarowywać wyjątkowym znaczeniem jeden element natury, w imię stworzenia czegoś ekonomicznie wartościowego (uprawy roślin dla zysku przykładowo), wynosi ten element ponad inne. Ludzi sadzą tylko „użyteczne” drzewa o dużej wartości pieniężnej, wycinają inne, karczują poszycie, i niszczą runo odnosząc się do tych tworzących je roślin jako do „chwastów”. W ten sposób wiele gatunków roślin ginie, nawet bezpowrotnie, a często to są właśnie rośliny jakie wzbogacają i utrzymują glebę w zdrowiu i żyzności.
 Nie ma dobrego czy złego wśród gatunków żyjących na ziemi. Każdy ma swoje zadanie i rolę, każdy jest konieczny i ma równą wartość. Takie przekonanie może wydawać się nienaukowe i banalne, lecz to jest podstawa mojego planu odtworzenia i ratowania naturalnego krajobrazu na całym świecie.
Masanobu Fukuoka, Sawing Seeds in the Desert

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *